Zpráva o činnosti Centra medievistických studií (CMS) za rok 2000

I. Ekonomické a personální zabezpečení CMS

1) Finanční zajištění

V zásadě i v roce 2000 provoz CMS zajišťovala pouze Akademie věd ČR. Na rozdíl od minulého období, kdy v rozporu se smlouvou Univerzita Karlova neposkytla CMS žádné finanční prostředky, po nástupu děkana FF doc. Koláře došlo k náznaku příznivému obratu. Vzhledem k omezeným možnostem FF roční příspěvek sice činil pouze 30.000 Kč, ten by však v roce 2001 měl podle předběžného jednání s vedením FF dosáhnout částky 300.000 Kč. V dalších letech by FF měla přispívat minimální částkou ve výši 500. 000 Kč, což stále bude činit zhruba jen 40 procent celkových finančních zdrojů. Pokud se tak nestane, nebude CMS mít možnost zaměstnávat pedagogické síly a zaměří se pouze na výzkum.

2) Personální stav

Přes všechno úsilí se nepodařilo získat další pracovní místa, takže CMS má k dispozici v přepočtu pouze dva pracovní úvazky. Naléhavé úkoly byly tak zajišťovány prostřednictvím delších nebo krátkodobých smluv o dílo. Po celý kalendářní rok byli zaměstnáni na poloviční úvazky ředitel CMS prof. F. Šmahel a jeho zástupce dr. P. Sommer. Na plný úvazek v CMS do 31. května 2000 pracovala jako sekretářka Mgr. Jana Lešikarová, na její místo nastoupil 1. října 2000 jako asistent Mgr. Robert Novotný. Funkci asistenta po celé období v náhradní vojenské službě plnil Mgr. Pavel Soukup, který na půl úvazku vypomáhal v knihovně Filozofického ústavu AV ČR.. Po celý rok byla v CMS jako asistentka pro zahraniční styky zaměstnána Mgr. Eva Doležalová (z části ve třetinovém úvazku, zčásti na smlouvu o dílo). Na smlouvu o dílo zhruba ve výši třetinového úvazku plnili v CMS pedagogické i vědecké úkoly dr. D. Třeštík a dr. Jana Zachová.

II. Vědecké projekty

1. Europas Mitte um 1000

Mezinárodní výstava, na níž se podílejí vědecké ústavy SRN, ČR, Polska, Maďarska a Slovenska, shrnuje poznatky o vzniku raně středověkých států, které dodnes vytvářejí střední Evropu. Akcent se klade na společné anticko-křestanské kulturní dědictví, společné dějinné uzly a reflexi spojenou s ohlédnutím za končícím tisíciletím. Výstavu prohlásila Rada Evropy zas svůj 27. projekt a vyjádřila jí tak svoji podporu. Výstava je unikátním přehledem 2700 prvořadých pramenů vybraných z nejcennějších kolekcí písemností, šperků, liturgických předmětů, zbraní. nástrojů a jiných předmětů, které dokumentují život středověké splečnosti v 9. a 10. století. Všechny vystavené exponáty jsou nově zhodnoceny a zdokumentovány v několikasvazkovém vědeckém katalgu. Více než dvouletou přípravu, kterou centrálně řídí Reiss-Museum v Mannheimu, za českou stranu z vědeckého hlediska garantuje a koordinuje CMS. Vedoucím českého týmu je dr. P. Sommer ve spolupráci s dr. D. Třeštíkem a doc. J. Žemličkou. Vernisáž maďarské etapy výstavy se uskutečnila 19. srpna 2000 v Budapešti. Přípravnými pracemi na české etapě výstavy, která bude otevřena v březnu 2002, Ministerstvo kultury pověřilo Národní muzeum.

2. “Národní výzkumná centra”

Projekt CMS v rámci programu MŠMT byl po schválení Vědeckou radou Univerzity Karlovy včas odevzdán a bez závad přijat do soutěže. Mezi zhruba 140 přihláškami se projekt CMS umístil na 27. místě, finanční subvence však dostaly pouze projekty do 21. místa včetně. Tento neúspěch vážně omezil aktivity CMS a proto bylo třeba vzhledem k nedostatečným finančním prostředkům přistoupit na minimální program bez vlastních doktorandů a stážistů.

3. Německá medievistika v Čechách [a na Moravě] do roku 1945

hradou za neúspěšný projekt (sub B/2.) CMS vděčně přijalo výzvu ke spolupráci s nově založeným Výzkumným centrem pro dějiny vědy, které vede PhDr. Antonín Kostlán, CSc. Společný projekt s názvem Německá medievistika v Čechách [a na Moravě] do roku 1945, který byl zahájen 1. prosince 2000 má v první řadě rozšířit badatelské spektrum i možnosti doktorandů a mladých badatelů. Až na ojedinělé výjimky, nebudou mít členové týmu k oběma Centrům pracovní závazky, budou se však částečně podílet na jejich výhodách (cestovné, studijní pobyty apod.). Projekt by neměl narušit doktorské studium nebo případné pracovní závazky, a proto je rozvržen na tři roky. Zatím se na projektu, který za CMS garantuje prof. F. Šmahel a za VCDV prof. J. Havránek, podílí dvanáct doktorandů (z toho 9 z FF UK a 3 z FF MU Brno).

III. Vědecká výchova

1. Celostátní evidence doktorandů

Na počátku nového školního roku CMS doplnilo svoji evidenci o nově přijaté doktorandy. Ke konci roku 2000 CMS podchytilo 107 doktorandů následujících vědních specializací: - dějiny českých zemí/obecné dějiny 41 - středověká archeologie 14 - filozofie 9 - latina 9 - pomocné vědy historické 8 - český jazyk a literatura 7 - germanistika. 6 - dějiny umění 5 - dějiny hudby 3 - dějiny staroanglické literatury 2 - dějiny románské literatury 1 - sinologie 1 - divadlo 1. CMS dále eviduje i mladé badatelé s ukončenou vědeckou přípravou. V dalším období bude třeba odepsat mrtvé duše. Po pravdě je třeba říci, že o spolupráci mají větší zájem doktorandi z mimopražských univerzit. V zásadě však většina na společných setkáních představila nebo v dohledné době představí své projekty.

2. Semináře, kursy, setkání doktorandů

a) Od počátku zimního semestru probíhal v CMS kurs středověké latiny pro doktorandy, který je zaměřen na ediční praxi. Kurs vede paní dr. Jana Zachová. Počáteční týdenní rytmus se změnil na dvoutýdenní, aby se usnadnila účast přespolním doktorandům.

b) v  pořadí již 4. celodenní setkání s doktorandy se uskutečnilo 26. dubna. Dopoledne byly předneseny 4 příspěvky z dějin středověkého umění, estetiky a hudby, odpoledne přišly na řadu tři referáty z oblasti středověké filozofie a dva s tématikou obecné medievistiky. Zasedání bylo dobře navštíveno, úroveň příspěvků většinou vynikající, zmínit lze i živou diskusi. I zde se uplatnila ryze česká nectnost, tj. účast pouze na části zasedání. Ochuzují se tak především ti, jimž je setkání v prvé řadě určeno. Dalších 5 doktorandů vystoupilo s referáty na 4. setkání 15. listopadu 2000. Toto setkání doplnili svými přednáškami Petr Sommer (Databáze pramenů raného středověku v České republice) a Dušan Třeštík (Prameny Velké Moravy).

c) v letním semestru se ve studovně CMS uskutečnil pravidelný výběrový seminář Ústavu českých dějin FF UK pod vedením docentů J. Žemličky a J. Klápště. Tato praxe se velice osvědčila, takže se v ní bude ve větším rozssahu pokračovat. Seminář pokračuje i ve šk. roce 2000/2001. V podzimním semestru probíhá v CMS i seminář středověké archeologie, který vede dr. P. Sommer.

d) po celý rok probíhaly konsultace pro diplomanty a doktorandy, na nichž se podíleli všichni zaměstnanci CMS.

IV. Nové podněty a metody medievistiky (s podporou Fritz-Thyssen-Stiftung):

V přednáškovém cyklu vystoupilo během roku 9 eminentních zahraničních specialistů:

- prof. Werner Maleczek (Institut f. öst. Geschichtsforschung, UNI Wien) (11. 1, ve spolupráci s Katedrou pomocných věd historických FF UK)

- Dr. Gabriel Silagi (Monumenta Germaniae Historica, München): Klassisch-pagane Konzepte in der christlichen lateinischen Literatur des Mittelalters (7. 4.)

- Doc. Frank Hirschmann a Dr. Monika Escher (UNI Trier), přednáška doplněná seminářem: Moderne Methoden der städtischen Kartographie und Topographie (19. 5.)

- prof. Kaspar Elm (Freie UNi Berlin): Das Ordenswesen als Gegenstad historischer Forschung (2. 6.)

- prof. Jan A. Aertsen (Thomas Instutut, Uni Köln): Die Frage nach der Wahrheit im Mittelalter (16. 6.)

- prof. Stanisław Suchodolski (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Warszawa): Projevy kultu sv. Vojtěcha a sv. Václava na raně středověkých polských mincích (6. 10. ve spolupráci s Historickým oddělením Národního muzea)

- prof. Andreas Speer (Institut für Philosophie, UNI Würzburg): Philosophische und theologische Weisheit im Widerstreit der Pariser Debatten im letzten Drittel des 13. Jahrhunderts (13. 10)

- prof. Heiko Steuer (Institut für Ur- und Frühgeschichte, Uni Freiburg im Breisgau): Münzprägung, Silberströme und Bergbau um das Jahr 1000 – wirtschaftlicher Aufschwung und technische Innovation (24. 11.)

V. Zahraniční kooperace:

1. CMS organizačně i odborně zajistilo exkursi Oddělení středověku Středoevropské univerzity (Departement of Medieval Studies CEU Budapest) ve dnech 4. až 7. srpna. V CMS proběhl cyklus přednášek D. Třeštíka, F. Šmahela, Z. Uhlíře, Z. Smetánky a J. Hlaváčkové. Mgr. Eva Doležalová mimo jiné pro výpravu v počtu circa 30 osob zajistila exkurse v Národní galerii, na Pražském hradu, v Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny, v památkových rezervacích Kutné Hory,. Starého Města a Telče. CMS se náročného úkolu zhostilo se ctí, podobné akce v budoucnosti je však třeba náležitě uvážit.

2. Ve spolupráci s prof. Davidem Holetonem a dr. Zdeňkem Davidem CMS uspořádalo a z části též organizačně zajistilo v pořadí IV. sympozium The Bohemian Reformation and Religious Practice ve dnech 26. – 28. června 2000 ve vile Lanna. S dalším symposiem se počítá v roce 2002, pokud se podaří zajistit finanční prostředky.

3. Z iniciativy prof. Jamese Palmitessy z Western Michigan University CMS připravilo panelovou sekci “Contemporary Hussite Studies” na 36. Mezinárodním kongresu pro středověká studia v Kalamazoo ve dnech 3.- 6. května 2000.

VI. Publikační činnost:

1. Autorský podíl zaměstnanců a členů CMS na mezinárodním katalogu Europas Mitte um 1000, Díl. I/1-2, Mannheim 2000. První dva svazky jsou věnovány shrnujícím studiím předních historiků, archeologů, historiků umění, jazykovědců, antropologů atd., kteří sumarizují současné poznatky o středoevrpské společnsti kolem roku 1000, o vývoji její politické organizace, jejích dějinách, náboženství, kultuře, architektuře a technice. Další svazky (též v cizojazyčných mutacích) jsou v tisku.

2. Sborník z Mezinárodního kolokvia pořádaného ve spolupráci s Kabinetem pro studium dějin filosofie středověku a renesance FF UP v Olomouci: Historicko-filozofické dílo Roberta Kalivody, Olomouc 2000

3. Druhý svazek řady Colloquia mediaevalia Pragensia s názvem Boleslav II. Der böhmische Staat um das Jahr 1000 byl připraven do tisku, s jeho vydáním se počítá v prvním pololetí roku 2001.

4. CMS se iniciativně ujalo vydání prvního svazku kontinuace Archivu českého, sv. XXXVIII. s edicí Popravčích zápisů jihlavských, kterou připravil František Hoffmann. Publikace, kterou umožnil Fond pro vydávání vědecké literatury AV ČR, vyjde rovněž v prvním pololetí roku 2001.

VII. Studijní knihovna a pomůcky

1. Fond příruční knihovny byl průběžně doplňován dary a nákupy, takže koncem roku 2000 je v evidenci ca 1100 titulů ve zhruba 2000 svazcích. V první polovině roku se podařilo zakoupit neobyčejně cenný fond z knihovny prof. Františka Kavky. Neméně významným obohacením knihovny byl velkorysý dar edicí, spisů a časopisů MGH, který zprostředkoval pan Dr. Gabriel Silagi. Vděčně je třeba připomenout i 26 individuálních dárců z řadu členů CMS a deponát 10 svazků Du Cangeova lexikonu Glossarium mediae et infimae latinitatis díky pochopení Katedry pomocných věd historických a archivního studia FF UK. Zhruba třicet vysokoškolských příruček a pomůcek bylo zakoupeno z prostředků Thyssen-Stiftung. Ke konci roku se pak podařilo dokoupit chybějící svazky domácí produkce a poměrně početnou kolekci zahraničních publikací včetně Theologische Realenzyklopädie, Lexikonu für Theologie und Kirche, Handwörterbuch des deutschen Aberglaubens, Cambridge Medieval History, Herder Handbuch der Kirchengeschichte, Gebhardt Handbuch der deutschen Geschichte, Fischer Weltgeschichte). Ke knihovním regálům v chodbě byly dokoupeny nástavce, do vazby bylo dáno ca 50 titulů. Knihovnu denně využívají studenti a doktorandi FF UK.

2. Přístrojové vybavení se podařilo během roku doplnit. Najednou lze pracovat na osmi výkonných počítačích (z toho 2 notebooky) a dvou scanerech, k dispozici vedle dvou čtecích přístrojů, diaprojektoru i zadní projekce je též nákladný přístroj na projekci prostřednictvím notebooku.

VIII. Vědecká rada CMS a plenární zasedání členů CMS

1. Vědecká rada CMS pod vedením prof. Ivana Hlaváčka (FF UK) pracovala ve složení: prof. PhDr. Marie Bláhová (FF UK), doc. PhDr. Jaromír Černý (FF UK), PhDr. Vilém Herold (FLÚ AV ČR), prof. PhDr. Jaromír Homolka (FF UK), doc. PhDr. Petr Charvát (OÚ AV ČR), prof. JUDr. Karel Malý (PF UK), doc. PhDr. Zdeněk Smetánka (FF UK), PhDr. Petr Sommer (ARÚ AV ČR), prof. PhDr. Pavel Spunar (ÚKS AV ČR), PhDr. Dušan Třeštík (HÚ AV ČR) a doc. PhDr. Josef Žemlička (HÚ AV ČR). Vědecká rada se na svých zasedáních 24. ledna, 22. února a 28. listopadu zabývala hodnocením činnosti, schvalovala plány práce i projekty a připravovala plenární zasedání členů CMS.

2. CMS sdružuje k 31. 12. 2000 58 členů z řad významných českých medievistů. Na pravidelných plenárních zasedáních vedení CMS předkládá zprávy o činnosti, plány práce a podle okolností i další materiály. Program plenárních zasedání je doplněn veřejnou přednáškou k závažnému tématu, po níž následuje diskuse. V roce 2000 přednášeli:

- doc. PhDr. Zdeněk Smetánka: Experimentální archeologie středověku (15. 3.)

- PhDr. Karel Stejskal: Pražské malířství po roce 1420 (15. 6.)

- doc. PhDr. Lenka Bobková: Laudatio k poctě 80. narozenin pana prof. Františka Kavky (22. 11.)

IX. Různé

1. Zpráva o činnosti opomíjí individuální publikační, přednáškovou a jinou odbornou činnost, kterou zaměstnanci CMS uváději ve výkazech mateřských pracovišť. Při posuzování Zprávy je třeba vzít v úvahu, že CMS má v přepočtu pracovní úvazky pouze pro 2 zaměstnance.

2. Studovna CMS poskytuje pohostinství pravidelným zasedáním Pracovní skupiny historie při Akreditační komisi, Komisi Českého historického ústavu v Římě a Komisi pro soupis a studium rukopisů.

Zprávu předkládá prof. PhDr. František Šmahel, ředitel CMS.

Zpráva o činnosti za rok 2000 byla schválena na Vědecké radě CMS dne 7. února 2001.


Informace o CMS