ZPRÁVA O ČINNOSTI CENTRA MEDIEVISTICKÝCH STUDIÍ (CMS) ZA ROK 2002

I. Provozní a personální zabezpečení CMS

1. Rozšíření pracoviště

V roce 2002 se vyskytla zcela ojedinělá možnost rozšířit pracoviště zhruba o dvojnásobek užité plochy o rekonstruované místnosti po Obce spisovatelů a přilehlou chodbu. Stalo se tak díky vzácnému pochopení ze strany ředitele Filozofického ústavu pana doc. PhDr. Viléma Herolda, CSc. a vedoucí správy budov paní Anny Součkové. Tato nákladná akce včetně vybavení novým nábytkem a zčásti též novými přístroji byla zajištěna vlastními prostředky i velkorysou finanční podporou FLÚ. Vzhledem k tomu, že roční příspěvky ze strany Akademie věd a Univerzity Karlovy zůstaly zhruba na stejné výši jako v roce 2001, bylo nutné zavést úsporná opatření. Ta se podařilo dodržet, opětně však nemohly být zaměstnancům vyplaceny odměny (a to i v důsledku nízkého mzdového limitu).

2. Personální stav

V tomto ohledu se stav poněkud zlepšil, a to převedením pana Mgr. Dušana Foltýna z Filozofického ústavu mezi doktorandy CMS. Na druhé straně k 2. říjnu 2002 ukončil civilní službu PhDr. František Grunt, který na půl úvazku vypomáhal v knihovně Filozofického ústavu AV ČR. K 31. prosinci 2002 tak v CMS pracovali na plný úvazek ředitel prof. František Šmahel, Mgr. Robert Novotný a Mgr. Dušan Foltýn, dále pak na částečné úvazky zástupce ředitele doc. Petr Sommer, PhDr. Dušan Třeštík., PhDr. Jana Zachová a Mgr. Eva Doležalová. Na základě dohody s vedením Výzkumného centra pro dějiny vědy nadále působil v CMS jako asistent Mgr. Pavel Soukup. Neplacenými spolupracovníky CMS byli v roce 2002 prof. Josef Žemlička a Dr. Gabriel Silagi, emeritní vědecký pracovník MGH. Na časově omezený úsek byl do CMS převeden grant GAČR 404/00/1540 (Sociální topografie českých pozdně středověkých měst) Mgr. Martina Nodla s dílčím pracovním úvazkem.

3. Studijní knihovna

Prezenční knihovna se zaměřením na lexika, encyklopedie, edice, standardní příručky a nejnovější medievistickou produkci v knižní i elektronické podobě je studijní základnou CMS, a proto jí i letos byla věnována náležitá pozornost. S výhledem na řadu let se podařilo díky velkorysé podpoře FLÚ zajistit uzavřené i otevřené regály, z nichž část byla dána na dvou až tříleté období k dispozici vytopené Knihovně Filozofického ústavu pro uskladnění nově získaných knih. Během roku bylo rovněž zprovozněno kódové zabezpečení knih při vstupu do sektoru CMS. Zmíněná již úsporná opatření znemožnila doplnit knižní novinky v žádoucím rozsahu. Nákupem bylo v roce 2002 získáno asi 100 převážně českých knižních titulů, dalších asi 300 knih dostala knihovna CMS darem. Retrospektivní katalogizaci převzal po Františku Gruntovi Dušan Foltýn. Přírůstkový seznam dosáhl ke konci roku čísla 1936, celkem se počet svazků v knihovně brzy přiblíží ke 3000. Všechny knihy jsou náležitě evidovány, katalogizace však vzhledem ke katastrofickému zaplavení Knihovny FLÚ téměř nepostoupila. I když fondy studijní knihovny nebyly povodní dotčeny, asistenti CMS PhDr. František Grunt, Mgr. Robert Novotný a Mgr. Pavel Soukup obětavě po řadu dní zachraňovali vodou ohrožené desetitisíce knih, za což jim ředitelem FLÚ bylo vysloveno děkovné uznání.

4. Přístrojové vybavení se podařilo během roku doplnit o profesionální laserovou tiskárnu Tektronix Phaser 860 B, o dva notebooky HP Omnibook XE3, výkonný počítač pro práci s obrazovými soubory a o kancelářskou elektroniku (stolní počítač a laserová tiskárna HP).

II. Vědecké projekty

1. Europas Mitte um 1000: Závěrečná zpráva

V roce 1997 se začal rozvíjet velký mezinárodní výstavní projekt zaměřený na politický a kulturní obraz střední Evropy doby kolem roku 1000. Jeho iniciátory byly dvě německé instituce - Deutsche Verbände für Altertumsforschung a Deutsches Historisches Museum v Berlíně. Výstava dostala jméno „Střed Evropy okolo roku 1000“ (v němčině „Europas Mitte um 1000“) a stala se 27. výstavním projektem Rady Evropy. Od začátku byla koncipována jako historicko-kulturní reflexe Středoevropanů konce 20. století ohlížejících se do doby vzdálené 1000 let, aby spatřili začátky své dnešní existence. Dnešní podoba střední Evropy se totiž zrodila právě na přelomu prvního a druhého tisíciletí. K tomuto projektu se postupně připojily Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika, takže výsledná podoba výstavy byla skutečně impozantní. Ze všech zúčastněných států, ale i z řady dalších institucí mimo ně bylo shromážděno přibližně 2800 špičkových exponátů, které dokumentovaly všechny důležité oblasti života raně středověké střední Evropy, ať již jde o soudobou politiku, hospodářství, náboženství, kulturu, vojenství nebo sídelní tendence. Unikátní písemnosti, nejvýznamnější archeologické prameny a další vynikající exponáty pocházely od 179 zapůjčovatelů z 12 států. Výstavu doprovázel velký třísvazkový německý katalog naplněný texty historických studií a katalogových položek od 101 autorů a kolekcí velmi kvalitních barevných fotografií. Čtvrtý svazek obsahuje překlady všech textů do češtiny. Tento svazek se stal také základním východiskem pro slovenskou mutaci katalogu, který pro Slovenské národné múzeum vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Z české strany převzala odbornou garanci výstavy Akademie věd České republiky, zejména Centrum medievistických studií AV ČR a UK v Praze, Archeologický ústav AV ČR v Praze a Historický ústav AV ČR v Praze. Prezentaci výsledků této mezinárodní spolupráce zajišťovalo Národní muzeum v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Prvním místem, na němž byla výstava otevřena, se stala roku 2000 Budapešť, v roce 2001 ji hostily Berlín a Mannheim. V Praze byla výstava instalována v krásném a historicky autentickém prostředí Starého královského paláce Hradu na dobu od 17. 3. do 9. 6. 2002, kde ji shlédlo 70000 návštěvníků. Poté byla převezena do Bratislavy (21.7.-21.10. 2002); zde se celý projekt uzavřel. Poselství projektu je jednoznačné: střední Evropa je již tisíc let kulturně identickým prostředím společenství, jehož současné srůstání a propojování není jenom aktuálním politickým programem, ale i logickým vyústěním zjevných historických tendencí. Tato jednota zájmů a tendencí dnes vyrůstá také z respektu vůči různosti kultur.

2. Německá medievistika v Čechách [a na Moravě] do roku 1945

Ve spolupráci s Výzkumným centrem pro dějiny vědy (VCDV) pokračovala práce na společném projektu, na němž se podílí dvanáct doktorandů a badatelů. Na 3. interním kolokviu 6. května 2002 byly předneseny následující referáty:

- PhDr. Blanka Zilynská (AUK Praha): Konstantin Höfler. Úvodní zamyšlení

- Mgr. David Kalhous (FF MU Brno): Nástin vývoje ZVGMS

- Mgr. Jiří Němec (FF MU Brno): Eduard Winter a jeho pojetí raného humanismu

- Mgr. Robert Novotný (CMS Praha): Spor české a německé historiografie o pojetí husitství

- Mgr. Robert Šimůnek (HÚ AV ČR Praha): Regionální německá medievistika: úvahy o koncepci a smyslu studia

V rámci kolokvia proběhla za účasti vedoucích pracovníků VCDV diskuse o dalším postupu projektu. Vzhledem k výměnám na místě ředitele VCDV bylo třeba odložit závěrečné symposium s mezinárodní účastí až na rok 2004.

3. Vědecká setkávání „Život ve středověkém klášteře“

Dějinám řeholních domů se v současnosti věnuje v České republice řada historiků i specialistů z příbuzných disciplín. Výzkum pokročil zvláště po roce 1989 a stále více aktuální se tudíž stává otázka propojení nově získaných poznatků. CMS proto nabídlo prostor pro vzájemnou výměnu informací formou pracovních jednání nazvaných „Život ve středověkém klášteře“. V rámci jednotlivých setkání se předpokládá prezentace výsledků bádání všech relevantních disciplín, přibližujících myšlenkový svět řeholníků, objasňujících vývoj jednotlivých lokalit a napomáhajících poznání funkce institutu nazývaného středověký klášter. Pracovní jednání tak chtějí jednak zprostředkovat integraci historických poznatků, jednak nabídnout prostor pohledu jiných vědních oborů (filosofie, filologie, sociologie, přírodních věd ad.). První diskusní setkání na téma „Infirmarium” se uskutečnilo 17. prosince 2002. Úvodní referáty k diskusi přednesli:

- doc. PhDr. Petr Sommer, CSc.: Benediktinský princip infirmaria

- doc. PhDr. Milada Říhová, CSc.: Klášterní péče z pohledu středověké medicíny

- PhDr. Hana Floriánová: Pouštění žilou ve středověku

- PhDr. Dana Martínková, CSc.: Infirmarium v latinských pramenech

- doc. PhDr. Kateřina Charvátová, CSc.: Infirmarium v cisterciáckých pramenech české provenience i v řádových normách

4. „Přemyslovci“

Pracovní tým ve složení doc. Petr Sommer, PhDr. Dušan Třeštík a prof. Josef Žemlička připravili komplexní vědecký projekt s názvem Přemyslovci, jehož záměrem je shrnout dosavadní bádání a přinést nové koncepční pohledy na přemyslovskou etapu starších českých dějin. Projekt, jehož završením budou mezinárodní konference a vědecké publikace, důstojně připomene velké výročí 1306/2006.

III. Vědecká výchova v rámci doktorského studia

1. Celostátní evidence doktorandů

Na počátku nového školního roku CMS doplnilo svoji evidenci o nově přijaté doktorandy. Ke konci roku 2002 CMS podchytilo 147 doktorandů všech medievistických specializací. CMS dále eviduje i mladé badatele s ukončenou vědeckou přípravou.

2. Celostátní setkání doktorandů

a) v pořadí 7. celodenní setkání doktorandů se uskutečnilo 21. února, a to na svém obvyklém místě, tj. v zasedacím sále Akademie věd na Národní 3. Z doktorandů s referáty vystoupili:

- Mgr. Petr Hlaváček (GWZO Leipzig): Čeští františkáni mezi českou a evropskou reformací

- Mgr. Jana Grollová (FF OU Ostrava): Život a dílo Tomáše ze Štítného

- Mgr. Jan Frei (FF UK Praha): K některým souvislostem husitských postojů k tanci a světské hudbě

- Mgr. Vlastimil Brom (FF MU Brno): K rýmovanému německému překladu Dalimilovy kroniky

- Mgr. Ondřej Jakubec (FF UP Olomouc): Legenda o sv. Stanislavovi a její aktualizace olomouckým biskupem Stanislavem II. Pavlovským (+1598) jako součást umělecké propagandy protireformace

- Mgr. Petr Kopal (FF UK Praha): Vršovci: thema oppositum

- odpolední zasedání uzavřela úvaha PhDr. Dušana Třeštíka, CSc. (CMS Praha): Dějepisci a faktopisci

b) 8. setkání doktorandů proběhlo 12. listopadu 2002 s třemi programovými bloky:

[I.]Regnum Bohemiae aevi Přemysliani (praeses: prof. Josef Žemlička) - Mgr. Demeter Malaťák (FF MU Brno): Korunovace prvních českých králů

- Mgr. Robert Antonín (FF MU Brno): Václav II. a polský trůn

- Mgr. Jiří Staňa (FPF SU Opava): Čeští světci jako politikum

- Mgr. Libor Švanda (FF MU Brno): Laudationes u Kosmy

[II.] Fontes historici necnon archaeologici (praeses: prof. Ivan Hlaváček)

- Mgr. Anna Bujnochová (FF MU Brno): Prology Zbraslavské kroniky

- Mgr. Veronika Scheirichová (FF MU Brno): Ke stylu staročeských listin

- Mgr. Ondřej Wolf (FF MU Brno): Keramologie a keramika jako historický pramen české medievistiky. Nástin problému

[III.] Historia spiritualis medii aevi (praeses: prof. František Šmahel)

- Mgr. Pavlína Cermanová (FF UK Praha): Bolest a utrpení v pramenech českého středověku

- Mgr. Jiří Václavek (FF MU Brno): Eucharistické pasáže v česko-latinské hagiografii

- Mgr. Pavel Kůrka (ETF UK Praha): Laický prvek v církevních obcích

3. Semináře, kursy, konsultace

a) v letním i zimním semestru se ve studovně CMS opět uskutečnily výběrové semináře a přednášky Ústavu českých dějin, Ústavu dějin umění, Katedry historie PedF a Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou FF UK pod vedením prof. Josefa Žemličky, doc. Jana Klápště, doc. Petra Sommera a Mgr. Dušana Foltýna.

b) semináře zaměřené na vydávání středověkých latinských historických pramenů, jež vedla PhDr. Jana Zachová, CSc. se uskutečnily 1. února, 1. března, 15. března, 12. dubna 2002. Jejich obsahem byla textová kritika a její využití při přípravě edice, dále práce s rukopisy a úvod do ediční techniky (hlavní zásady, časté chyby apod.)

c) po celý rok probíhaly konsultace pro diplomanty a doktorandy, na nichž se podíleli všichni zaměstnanci CMS. V současné době prof. František Šmahel je školitelem 7 doktorandů. Individuální konsultace ediční techniky latinských pramenů průběžně vedla PhDr. Jana Zachová.

c) z iniciativy asistentů CMS se 23. května 2002 uskutečnil též interdisciplinární seminář

„Úvod do interdisciplinární medievistiky“ , na němž přednášeli:

- Mgr. Ota Halama, ThD.: Teologie - Mgr. Jan Hrdina: Pomocné vědy historické (diplomatika, kodikologie, paleografie) - Mgr. Lenka Mráčková: Muzikologie (hudba středověku a renesance) - Mgr. Luboš Polanský: Numizmatika - Mgr. Filip Velímský: Archeologie středověku Součástí semináře byla prohlídka výstavy Střed Evropy okolo roku 1000 s výkladem doc. PhDr. Petra Sommera, CSc.

IV. Přednáškový cyklus Nové podněty a metody medievistiky:

V závěrečném třetím roce přednáškovém cyklu, který se uskutečňuje s podporou Fritz-Thyssen-Stiftung, vystoupilo během roku 15 předních zahraničních specialistů ze SRN (4), Rakouska (2), Polska (2), Nizozemí (2), Velké Británie, USA, Irska a Kanady:

- 15. února 2002 prof. Krzysztof Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński Kraków): Polityka matrymonialna Jagiellonów

- 22. února 2002 prof. Christian Lübke (Humboldt Universität Berlin): Das "junge Europa" in der Krise. Gentilreligiöse Herausforderungen um 1000

- 12. dubna 2002 prof. Robert N. Swanson (University Birmingham): Spirituality and the market: indulgences and the indulgence business in late medieval Europe

- 26. dubna 2002 prof. Michael Richter (Universität Konstanz): Das lateinische Mittelalter als historisches Problem

- 3. května 2002 Dr. Anna Adamska (Uniwersitejt Utrecht): Średniowieczna Europa środkowa w kręgu kultury pisma: nowe perspektywy badawcze?

- 17. května 2002 prof. Francis Rapp (Institut de France): Methoden der religiösen Geschichtswissenschaft in Frankreich

- 24. května 2002 prof. Marco Mostert (Uniwersitejt Utrecht): Handschriftenstudium und Interesse an mittelalterlichen Schriftlichkeit - zwei Seiten einer einzelnen Münze

- 7. června 2002 prof. Alfred Haverkamp (Universität Trier): Gemeinschaften im Raum während des Mittelalters. Beobachtungen aus der nordalpinen Romania-Germania

- 14. června 2002 prof. James Palmitessa (Michigan University Kalamazoo): Pražské obrazoborectví na rozhraní středověku a novověku. Souvislosti a nové pohledy

- 26. června 2002 prof. John M. Klassen (Trinity Western University Langley): Akty milosrdenství a náboženská rétorika v Praze v letech 1518 až 1531

- 11. října 2002: prof. Dieter Weiss (Universität Bayreuth): Des Reiches Krone - Nürnberg im Spätmittelalter (ve spoluprácí s Katolickou teologickou fakultou UK)

- 18. října 2002 prof. Alfred A. Strnad (Universität Innsbruck): Breslau-Olmütz-Prag: Zentren einer liturgischen Erneuerung um 1500

- 18. října 2002 prof. Katherine Walsh (Universität Salzburg): Prager Domherren auf der Suche nach einer erneuten Liturgie um 1500

- 1. listopadu 2002: prof. Fran O'Rourke (University College Dublin): Thomas Aquinas and Platonic Traditions (ve spolupráci s FLÚ AV ČR)

- 13. prosince 2002 prof. Jacek Banaszkiewicz (Uniwersytet Warszawski): Saska legenda plemienna Widukinda wbrew (na przekor) mediewistow

V. Zahraniční kooperace:

1. Ve spolupráci se zahraničními partnery byl úspěšně završen projekt mezinárodní výstavy Europas Mitte um 1000 (viz k tomu výše Závěrečnou zprávu v bodu II-1).

2. Mgr. Martin Nodl uskutečnil dne 11. prosince 2003 v rámci svého grantu česko-polské medievistické kolokvium Sociální svět středověkého města, na němž vystoupili:

- Krzysztof Mikulski (Toruń): Socjotopogrqfia wielkich miast pruskich w póznym średniowieczu

- Marek Słoń (Warszawa): Dzielnica. Wsprawie policentrycznego charakteru ośrodków miejskich Europy Środkowej

- Tomáš Borovský (Brno): Ke vztahu královských měst a venkovských klášterů na Moravě na sklonku středověku

- Halina Manikowska (Warszawa): Klasztor žeński w miescie (model funkcjonowania w Polsce i na Śłąsku oraz weryfikacja tego modelu na przykladzie Wrocławia)

- Mateusz Goliński (Wrocław): Rycerstwo w miescie na przykladzie Świdnicy w drugiej pól. XIV w. (problem przyczyn i charakteru obecności oraz lokalizacja w przestrzeni miejskiej)

- Ewa Wólkiewicz (Opole): Urzędnicy w službie miast śląskich w póznym średniowieczu

- Jan Klápště (Praha): Středověké město jako téma archeologického výzkumu

- Dorota Michaluk (Toruń): Problémy badawcze miast i spoleczności miejskiej na pograniczu polsko-litewsko-ruskim w latach 1385-1569

- Martin Nodl (Praha): Sociální rozměr pozdně středověkého přistěhovalectví

- Jiří Doležel (Brno): K problematice přistěhovalectví v městech středověkého Brněnska

- Piotr Oliński (Toruń): Fundacje mieszczańskie w miastach pruskich w póznym średniowieczu

- Urszula Sowina (Warszawa): Testamenty o majatku mieszczan krakowskich w XV-poł. XVI wieku

VI. Publikační činnost CMS:

1. Střed Evropy kolem roku 1000. Příručka a katalog k výstavě. Vydali Alfried Wieczorek a Hans-Martin Hinz. Česká redakce: Petr Sommer, Dušan Třeštík, Josef Žemlička ve spolupráci s Františkem Gruntem, Robertem Novotným a Pavlem Soukupem. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2002. 550 stran, ISBN 80-7106-549-8

2. Střed Evropy kolem roku 1000. Historický průvodce pro mládež ve věku 11-15 let (druhý stupeň základní školy nebo nižší gymnázium). Hana Havlůjová a kol. Vydalo Centrum medievistických studií ve spolupráci s Národním muzeem, Archeologickým a Filozofickým ústavem AV ČR, Praha 2002, 68 stran

3. Střed Evropy kolem roku 1000. Historický průvodce pro mládež ve věku 15-19 let (střední školy a gymnázia). Lenka Stolárová a kol. Vydalo Centrum medievistických studií ve spolupráci s Národním muzeem, Archeologickým a Filozofickým ústavem AV ČR. Praha 2002, 56 stran

4. Do tisku je připraven 2. svazku nové řady Fontes rerum Bohemicarum, v němž vyjdou péčí Petra Čorneje vybrané rukopisy Starých letopisů českých.

5. Příprava informativní cizojazyčná příručky Česká medievistika 1990-2000 se opožděním překladů zdržela, takže její publikace byla odsunuta do roku 2003.

6. Výběrová bibliografie zaměstnanců CMS je uvedena v příloze. Uvádíme ji pro celkovou informaci, třebaže v některých případech ji lze nalézt ve výročních zprávách jiných akademických pracovišť.

VII. Vědecká rada CMS a plenární zasedání členů CMS

1. Vědecká rada CMS pod vedením prof. Ivana Hlaváčka (FF UK) pracovala ve složení: prof. PhDr. Marie Bláhová (FF UK), doc. PhDr. Vilém Herold (FLÚ AV ČR), prof. PhDr. Jaromír Homolka (FF UK), doc. PhDr. Petr Charvát (OÚ AV ČR), doc. PhDr. Jan Klápště (FF UK), PhDr. Pavel Kouřil (ARÚ AV ČR), doc. PhDr. Jan Lehár (ÚČL AV ČR), prof. JUDr. Karel Malý (PF UK), doc. PhDr. Petr Sommer (CMS), prof. PhDr. Pavel Spunar (ÚKS AV ČR), PhDr. Dušan Třeštík (CMS) a prof. PhDr. Josef Žemlička (HÚ AV ČR).

2. CMS sdružuje k 31. 12. 2002 již 73 členů z řad významných českých medievistů, neboť na výročním zasedání 27. 2. 2002 byli za členy zvoleni: PhDr. Alena Hadravová, CSc., PhDr. Jan Kalivoda, doc. PhDr. Helena Krmíčková, Mgr. Petr Kubín, PhD., PhDr. Martin Nejedlý, PhD., doc. PhDr. Milada Říhová, CSc., PhDr. Ludmila Sulitková, CSc. a PhDr. Martin Wihoda, PhD.

Na pravidelných plenárních zasedáních v roce 2002 přednášeli:

- 11. zasedání 27. 2. 2002 doc. PhDr. Petr Sommer: Život v raně středověkých Čechách podle prokopských legend

- 12. zasedání 26. 6. 2002 PhDr. František Hoffmann, CSc. - prof. PhDr. Ivo Hlobil, CSc.: Freska přepadení města v minoritském kostele v Jihlavě

- 13. zasedání 13. 11. 2002 prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.: Pád Želivského

VIII. Různé

1. Studovna CMS poskytuje pohostinství pravidelným zasedáním Pracovní skupiny historie při Akreditační komisi, Komisi Českého historického ústavu v Římě a Komisi pro soupis a studium rukopisů. V prostorách CMS se dále uskutečnilo oponentní řízení Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty a po zasažení areálu Jilská povodněmi též zasedání vědeckých a redakčních rad Filozofického a Sociologického ústavu.

2. Vědecké informace na internetu

Zásluhou Mgr. Pavla Soukupa webová stránka CMS nejen přináší aktuální informace o činnosti pracoviště, ale navíc poskytuje poměrně rozsáhlé bibliografie, dokumentace, úvody do studia a kontaktní adresy. Také svou grafickou podobou je stránka www.flu.cas.cz/cms dobrou vizitkou CMS.

Zprávu předkládá prof. PhDr. František Šmahel, ředitel CMS.
V Praze 6. 1. 2003

Zpráva byla schválena Vědeckou radou CMS dne 4. února 2003.



Příloha ke Zprávě o činnosti CMS za rok 2002: Individuální výběrové bibliografie

Profesor PhDr. František Šmahel, DrSc.

- Die Hussitische Revolution. Aus dem Tschechischen übersetzt von Thomas Krzenck. Redaktion: Alexander Patschovsky I-III, Hannover 2002 (MGH Schriften 43,1-3).

- Die Nationes im Mittelalter, in: Die Präsenz des Nationalen im (ost)mitteleuropäischen Geschichtsdiskurs. Hg. von Robert Maier, Hannover 2002 (Studien zur internationalen Schulbuchforschung. Schriftenreihe des Georg-Eckert-Instituts, Band 109), s. 35-43.

- Mezi středověkem a renesancí, Praha, Argo 2002, 428 s. a 24 obr.

- K listu římského krále Zikmunda lounským křeťanům, in: List císaře Zikmunda Lounským o králi Václavovi, zastánci husitů, aby nebyli shovívaví k Čechům, Louny 2002 (Markvartova rozdávací edice 2), obálka.

- ed. spolu s Martinem Nodlem: Člověk českého středověku, Praha 2002, 500 s. a 84 obr. Zde stejnojmenná předmluva s. 9-24.

- Das Rätsel des ältesten Prager Universitätssiegels, Bohemia 43, 2002, s. 89-115.

- Akta kostnického procesu mistra Jeronýma Pražského, StR 34, 2001, s. 85-96.

- „Lidé na okraji“ pozdněstředověké společnosti, in: Člověk českého středověku, Praha 2002, s. 460-481.

- Město jako Kainovo znamení. Petr Chelčický – negativista a arcikritik s nadčasovými postřehy, Vesmír 81, 2002, s. 588-592.

- Jaroslav Kadlec – historik českých církevních dějin, in: In omnibus caritas. K poctě devadesátých narozenin prof. ThDr. Jaroslava Kadlece, Praha 2002, s. 19-28

- Jaroslav Kadlec – A Czech Church Historiographer, tamtéž, s. 29-39.

- Malá pocta Ivanu Hlaváčkovi k jeho sedmdesátinám: ohlédnutí za první desitkou jeho publikací z roku 1956, StR 34, 2001, s. 7-16.

Doc. PhDr. Petr Sommer, CSc. (s dodatky za rok 2001)

- Kapelle der Jungfrau Maria im St. Georgskloster auf der Prager Burg und die Anfänge der böhmischen Sakralarchitektur, Colloquia mediaevalia Pragensia 2 (ed. P. Sommer), Praha 2001, 189-196.

- Komentář k článku W.J.H.Willemse, Archeologické rozhledy LIII, 2001, 584-587.

- Začátky křesťanství v Čechách (kapitoly z dějin raně středověké duchovní kultury), Praha 2001.

- Levohradecký „lapis primarius“, in: K. Tomková, Levý Hradec v zrcadle archeologických výzkumů, Castrum Pragense 4/1, Praha 2001, 279-284.

- Začátky české sakrální architektury, Muzejní a vlastivědná práce – Časopis společnosti přátel starožitností 39, 2001, 246-251.

- red. a autorská spolupráce (s D. Třeštíkem a J. Žemličkou) na českém katalogu Střed Evropy okolo roku 1000, Praha 2002.

- Dtto na slovenském katalogu Stred Európy okolo roku 1000, Praha 2002 (Nakl. Lidové noviny pro Slovenské národné múzeum).

- Prokopský esej (k jubileu roku 2003), Sázavsko 2002, 3-18.

- Česká věda v kontextu evropské spolupráce, Střed Evropy okolo roku 1000, digitální prezentace výstavy reprezentující v rámci vybraných deseti projektů aktivity AV ČR, projekt č. LP01025 podporovaný MŠMT, řešitelka D. Dvořáková, Praha 2002.

PhDr. Dušan Třeštík, CSc.:

-The Czech state and the shaping of Central Europe. V: The Czech contribution to peace and war in Europe. From the Hussite wars to NATO membership. Praha 2002. s. 21-36

- Národní dějiny jako pohádka, kterou musíme přepsat. Rozhovor s K. Hvížďalou. v: K. Hvížďala, Rozhovory na přelomu tisíciletí. Praha 2002, s. 37-48.

- Český stát a zformování střední Evropy. V: Český stát a střední Evropa. Od Velké Moravy k NATO. Praha 2002, s. 14-27

- Faktopisci a dějepisci. Dějiny a současnost 24, 2002, č. 5, s. 36-40.

PhDr. Jana Zachová, CSc.:

- Moudrost věků. (s E. Kuťákovou a V. Markem), 4. přepracované a rozšířené vydání, nakl. LEDA, Praha 2002.

- hesela in: Repertorium fontium historiae medii aevi, t. IX/1-2 (Petrus – Pluntsch); Encyklopedie českých dějin (v tisku)

Mgr. Dušan Foltýn:

- Pražský Sacré Coeur. Klášter a vzdělávací ústav Společnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Smíchově v letech 1872-1919, Praha 2002, ISBN 80-238-8834-X

- Encyklopedie českých klášterů, spoluautoři P. Vlček, P. Sommer, Praha 2002 (reedice), ISBN 80-85983-17-6

- Příspěvky k dějinám a heraldice obcí České republiky, Státní správa a samospráva, Praha 2002, č. 1-52

Mgr. Martin Nodl

- Martin Nodl, František Šmahel (edd.), Člověk českého středověku, Praha 2002.

- (společně s Františkem Šmahelem): Člověk v českém středověku, tamtéž, s. 9-24.

- Farář, tamtéž, s. 192-219.

- „Historik v měnícím se světě“, Práce z dějin vědy 3/2002, s. 237-275.

- Lékař a mor aneb intelektuál rezignující i bojující, Listy filologické 124/2001, č. 3-4, s. 259-273 (vyšlo 2002)

- Klerici, rektoři a scholárové, in: Pater familias. Sborník příspěvků k životnímu jubileu Prof. Dr. Ivana Hlaváčka, Praha 2002, s. 299-312.

- Slušie-li dáti daň ciesařovi, čili neslušie? Berně a úroky ve středověkém Českém království, Dějiny a současnost 24/2002, č. 2, s. 1-7.

- „Sahaje vína rozlíš piva“. sladovníci, krčmáři a pijáci, Dějiny a současnost 24/2002, č. 6, s. 7-14.

- Neblahá znamení osudu, Lidové noviny 31. 8. 2002

Mgr. Robert Novotný:

- Jan Hus a husitství v učebnicích dějepisu, Dějiny a současnost 24 (2002), č. 4, s. 13-17.

Mgr. Pavel Soukup:

- Władza prawowita i wojna sprawiedliwa w myśli husyckiej, in: Monarchia w średniowieczu. Władza nad ludźmi, władza nad terytorium, red. Jerzy Pysiak, Aneta Pieniądz-Skrzypczak a Marcin Rafał Pauk, Warszawa - Kraków 2002, s. 335-350


Informace o CMS